Edd magad egészségesre télen is!

Cikkünk frissítése óta eltelt 7 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Túl vagyunk a legsötétebb hónapon, a téli időszak leghidegebb hetei viszont még előttünk állnak. A mínuszok és a korai sötétedés testünkre és lelkünkre is hatással vannak,ebben az időszakban még az is nehezebbnek tűnhet, ami egy verőfényes nyári napon meg sem kottyanna. A finom ünnepi menüből degeszre ettük magunkat, a bejgli is elfogyott. Talán nincs is olyan aki december 31-n ne fogadta volna meg azt, hogy az Új évben megszabadul a felesleges kilóitól.

Az ünnepeknek hála a legsötétebb hónapot hamar a hátunk mögött hagyhattuk, bár még csak percekkel, de egyre hosszabbak a nappalok. A fanatikus tavaszvárók már számolják a heteket márciusig, addig azonban még előttünk áll az év leghidegebb időszaka. Ilyenkor különösen nem könnyű  munkába járni, háztartást vezetni, gyereket nevelni, sőt még szórakozni is nehezebben indulunk el a hidegben. Sokan ilyenkor legszívesebben bekuckóznának egy pléddel, egy jó könyvvel a kezükben, vagy elnyúlnának a kanapén  egy forró ital társaságában és a meleg szobában várnák a tavasz első napsugarait. Süvítő szél, kemény mínuszok, az ember ilyenkor legszívesebben a lábát sem tenné ki otthonról. Az edzést sem visszük túlzásba, enni viszont eszünk, méghozzá sokat.  Túl vagyunk az ünnepi családlátogatásokon , bőségesen ettünk bejgliből, Szilveszterkor pedig megfogadtuk: másnaptól odafigyelünk magunkra, visszaveszünk az édességből, rendszeresen eljárunk edzeni stb. Ezek azok a fogadalmak amiket minden évben megfogadunk.

Január elsejétől pedig jön a koplalás, még mindig sokan azt gondolják:  ” Na majd ezzel hetek alatt elérem az álomsúlyt” Arra azonban  nem gondolnak, ha megvonják maguktól a téli hónapokban különösen szükséges tápanyagokat, a depis-vacogós érzés még inkább eluralkodik a hétköznapokon. Ráadásul ha szervezetünk nem kapja meg a megfelelő vitaminokat és ásványi anyagokat, jóval védtelenebb lesz a vírusokkal szemben.

A koplalás helyett, egészséges élelmiszerek

Tévhit, hogy csak nyáron és tavasszal lehet egészségesen táplálkozni, télen is rengeteg alapanyagból lehet választani amik nemcsak finomak de minden fontos tápanyagot is tartalmaznak. Ráadásul ha a szervezetünk megkap mindent ezekből, ( és figyelünk arra, hogy minimálisra csökkentsük azokat, amire tulajdonképpen semmi szükség nincs) a fogyás is hamarabb beindulhat.

Viszont! Felesleges álltatni magunkat, mozgás nélkül nincs fogyás, ahhoz pedig hogy mozogjunk, nincs mese energia kell, szóval koplalás helyett inkább irány a piac!

Januárban is rengeteg olyan zöldség és gyümölcs van a polcokon, amelyek valódi értékkel bírnak, ezek az úgynevezett „szuperélelmiszerek” amikben minden olyan vitamin, ásványi anyag és rost megtalálható, ami segít túlélni az év legnehezebb hónapjait

Hogy mik is ezek?

A gyökérzöldségek, különösen a cékla, répa, de a zeller és a fehérrépa is tele vannak minden hasznos dologgal, különösen, ha nyersen esszük. A káposztafélék is nagy segítséget nyújtanak tavaszig, nemcsak az édes vagy a kel, de a savanyú káposzta is igazi vitaminbombának számít januárban. A karfiol és a brokkoli még laktatnak is, és változatosan lehet őket elkészíteni.

Fontos, hogy még ha szeretnénk is pár kilótól megszabadulni, muszáj, hogy szénhidráthoz is hozzájuttassuk szervezetünket.A legjobb, leghasznosabb szénhidrátforrások ilyenkor a sütőtök, és az édesburgonya. A fehérje bevitel is elengedhetetlen. A húsokon kívül  érdemes ilyenkor, az átlagosnál több hüvelyest fogyasztani. Gyakran kerül elő a fagyasztóból a nyárról eltett bab és borsó, de ha a boltból szerezzük be ezeket, akkor is jobb ha a fagyasztott után nyúlunk, mivel a konzerveknél, annak jóval nagyobb a tápértéke.

Gyümölcsökből is nagy a választék. A leghasznosabbak ilyenkor a citrusfélék, narancs, vérnarancs, mandarin, kivi és az egyre népszerűbb gránátalma is. Érdemes ezeket v nyersen, turmix, vagy úgy nevezett smoothie formájában naponta többször fogyasztani. A salátákkal sem lőhetünk mellé, ráadásul ezekben az a legjobb, hogy a hozzávalókat variálva számtalan módon készíthetünk, egészséges, mégis finom, tápanyagban gazdag ételt.

Sokat tehetünk egészségünkért, és közérzetünkért, akkor is,ha például nassolni vágyunk és a chips, vagy a csoki helyett inkább a mandulát, vagy dióféléket választjuk.

Elhatározás és következetesség kell,  a tudatos táplálkozás viszont jóval többet ér mint a koplalás. Szervezetünk pedig rövid időn belül meghálálja az értékes tápanyagokat,amik közérzetünkre is nagy hatással vannak.